top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Dopilnujmy uczciwych wyborów

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości – komitetu wyborczego dr Andrzeja Dudy będą pilnowali w komisjach uczciwości wyborów. Każdy z członków komisji zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość przeszedł dodatkowe szkolenie. Każdy otrzymał precyzyjną instrukcję postępowania w sytuacjach zagrażających uczciwości wyborów.


Chodzi o to by wyniki były wiarygodne, by demokracja funkcjonowała właściwie. Dlatego będziemy reagować na wszelkie nieprawidłowości. Nie może powtórzyć się sytuacja z jesiennych wyborów do sejmików, gdy wyniki zostały wypaczone, liczba głosów nieważnych sięgała 50 procent a PKW na wiele dni straciła panowanie nad sytuacją. Polacy mają prawo do tego, żeby wyniki wyborów oddawały rzeczywistą wolę wyborców. Zgodnie z uchwałą PKW z 9 marca br. każdy członek komisji i mąż zaufania ma prawo do otrzymania kopii protokołu z wynikiem głosowania. Zwróciłem się do wójtów i burmistrza o zapewnienie w lokalach wyborczych sprzętu umożliwiającego kserowanie protokołów.


Po skandalu z liczeniem głosów w jesiennych wyborach do sejmików klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił w sejmie propozycje konkretnych zmian w ordynacji wyborczej. M.in. wprowadzenia przezroczystych urn i zainstalowania kamer w każdej z komisji wyborczych. Projekt został odrzucony głosami posłów PO i PSL.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page