top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Geniusze z Puszczy Mariańskiej

List z okazji odsłonięcia pomnika upamiętniającego Czesława i Tadeusza Tańskich


Serdecznie dziękuję za zaproszenie na tak doniosłe uroczystości. Jestem dumny z wielu powodów, także osobistych. Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej jest szkołą szczególnie mi bliską, bo przecież moja przyjaźń ze społecznością „Tańskiego” i przygoda z lotnictwem w zupełnie innym wymiarze rozpoczęła się właśnie tu przy okazji rozpoczęcia współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Mam dużo satysfakcji, że wspólnie udało się zrobić wiele wspaniałych rzeczy, jak choćby ostatnia wystawa w Sejmie RP „Wizjonerzy i Geniusze”.


Czesław Tański - wśród ludzi związanych z lotnictwem to osoba spowita legendą. Polski Ikar, Leonardo da Vinci XXI wieku, artysta-malarz, konstruktor amator statków powietrznych. Był pierwszym Polakiem, który latał na maszynie cięższej od powietrza i pierwszym szybownikiem, który wzbił się w powietrze na konstrukcji własnego autorstwa. Tadeusz Tański – syn, genialny inżynier, indywidualista, wynalazca światowego formatu, konstruktor pierwszego polskiego samochodu osobowego CWST- 1 oraz samochodu pancernego FT-B. To tacy ludzie jak Czesław i Tadeusz Tańscy budowali potęgę gospodarczą II Rzeczypospolitej i dawali dowód na to, że marzenia spełniają się. Czesław Tański przypiął Polakom skrzydła, a jego syn Tadeusz włożył pierwiastek geniuszu w polską motoryzację.


Dzisiejszej odsłonięcie wspaniałego pomnika oraz cały program uroczystości pokazuje bogactwo spuścizny geniuszy i wizjonerów, ojca i syna. Spadkobiercami ich marzeń i wytrwałości są uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej. Życzę Wam, abyście zawsze byli dumni ze swojej Szkoły, żebyście zawsze z podniesioną głową i mocnym głosem mówili – jestem absolwentem „Tańskiego”. Dyrekcji, nauczycielom i wychowawcom gratuluję tak wspaniałych inicjatyw i dziękuję za tak ważną pracę.
Comments


bottom of page