top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Przebudzenie w Niepokalanowie

Wspólnie z sochaczewskim klubem Gazety Polskiej zorganizowaliśmy w Niepokalanowie projekcję filmu Joanny Lichockiej „Przebudzenie”. Film przedstawia wspólnotę ludzi, która utworzyła się po 10 kwietnia 2010r. jako sprzeciw na serwowane nam kłamstwo. „Przebudzenie” zadaje kłam lansowanym przez media opiniom, że każdego 10 dnia miesiąca na Krakowskie Przedmieście przychodzą ludzie chorzy z nienawiści, niewykształceni i zakompleksieni.

Bohaterowie tego filmu są żywym zaprzeczeniem stereotypów, jakimi od miesięcy karmią nas media. Dyrektor zarządzający w dużej firmie, nauczycielka czy uznany poeta dalecy są od obrazu ubogich z małych miasteczek, którzy rzekomo mieli się dać uwieść sekcie smoleńskiej, nie radząc sobie w skomplikowanym świecie. „Przebudzenie” po filmach „Mgła” i „Pogarda” jest również filmem drugiego obiegu. Czyli takim, jakiego nie pokażą w TVP. Na szczęście są dołączane do „Gazety Polskiej”, trafiają do Internetu, lub na pokazy takie jak dzisiejszy w Niepokalanowie.


Gośćmi naszej projekcji byli reżyser Joanna Lichocka, współtwórca filmu Rafał Dutkiewicz oraz Anita Czerwińska organizator marszów pamięci. Odpowiadali na pytania widzów, opowiadali o kulisach swojej pracy, m.in. o problemach z produkcją filmów odbiegających od rządowej wersji katastrofy, o wyrzucaniu z telewizji niezależnych dziennikarzy, ale też o wielkim ruchu społecznym, który domaga się prawdy w życiu publicznym w Polsce. Dużą pracę przy organizacji projekcji wykonał Zbyszek Tempczyk szef Klubu Gazety Polskiej w Sochaczewie, pomógł też radny Szymon Ziółkowski. Oczywiście dziękujemy ojcom franciszkanom za tradycyjnie życzliwe przyjęcie i pyszny obiad.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page