top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Sens życia dla o wartości, czyli pamięć o dr. Filipie Adwencie

Obchody 13. rocznicy tragicznej śmierci europarlamentarzysty dr. Filipa Adwenta odbyły się w sobotę 16 czerwca, w Sanktuarium NMP Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Zgromadziły ponad 250 osób, a wśród nich wiele znanych osób świeckich i duchownych. W łączności duchowej pozostawały klasztory klauzurowe (klaryski, karmelitanki bose, wizytki). Listy skierowali m. in.: ks. bp Wiesław Mering, ks. bp Józef Zawitkowski, o. prof. Eustachy Rakoczy z Jasnej Góry.

Rocznicowe wspomnienia zainaugurowała Msza św., której w tym roku przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski z Warszawy. Homilię wygłosił ks. Mariusz Iliaszewicz, szwagier śp. Filipa Adwenta. Poniekąd miała ona więc charakter osobisty. Była to krótka opowieść o życiu człowieka urodzonego w 1955 roku i mieszkającego na stałe we Francji, wykształconego, władającego pięcioma językami, przed którym wspaniała kariera lekarza i świat stały otworem. On jednak, już jako dorastający młodzieniec, ukochał biedną wówczas Polskę, kraj swych przodków, gdzie zamieszkał w 1996 roku. Przedtem jednak organizował pomoc medyczną dla szpitali m.in. na Podkarpaciu oraz szkolenia dla personelu medycznego we Francji.

Za swoją działalność na rzecz obrony wartości uniwersalnych oraz praw Polski jako członka Wspólnoty Europejskiej, nieraz spotykał się na Zachodzie Europy z niezrozumieniem, a nawet wrogością ze strony polityków. Zginął w wyniku wypadku samochodowego razem ze swoimi rodzicami, córką i dwoma przypadkowymi studentami, w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: reprezentacje z Wrocławia, Krakowa, Ziemi Lubaczowskiej, Piekar Śląskich, Płocka, Kutna Łowicza, Ziemi Bełchatowskiej, Warszawy i okolic Warszawy; Otwocka, Ząbek, Piaseczna, Sochaczewa, Łodzi, Lublina, Szydłowca, a także Radomia.

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się do sali św. Bonawentury. Śpiewali artyści scen polskich: Antonina Kierus - alt oraz Tomasz Czapliński – baryton w towarzystwie akompaniamentu fortepianowego w wykonaniu Pawła Ambroziaka.

Obecni wysłuchali także mini koncertu w wykonaniu Elizy Banasik, która śpiewała i grała na gitarze. Prelekcje wygłosił ks. Prałat Józef Maj pt. „Prawdziwa Polska jest w sercach Polaków” oraz prof. dr hab. Wiesław Nowakowski (emerytowany wykładowca SGGW i Uniwersytetu Ludwika Pasteura w Strasburgu) pt. „Wspomnienie i o Filipie Adwencie w 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”.

Paweł Stobnicki, spiritus movens uroczystości poświęconych Europosłowi, złożył sprawozdanie z działalności i podejmowanych w ostatnim czasie inicjatyw Instytutu im. dr. Filipa Adwenta. Oprócz sfinansowania studni w stolicy Kamerunu na misji prowadzonej przez siostry pasjonistki Instytut podejmował dzieło założenia przychodni lekarskiej w Tanzanii.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page