top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Upamiętnienie Filipa Adwenta

W Niepokalanowie upamiętniliśmy europosła dr Filipa Adwenta, który zmarł 26 czerwca 2005r. po wypadku pod Grójcem 18 czerwca, gdy rozpędzony TIR zmiażdżył samochód, w którym jechał z rodzicami i córką Marią.


Mszy świętej przewodniczył o. Wojciech Turek, prowincjał zakonu Towarzystwa Świetego Pawła, modlił się z nami także ks. Zbigniew Kras kapelan prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak zawsze byli z nami córka Helena i syn Aleksy, a żona Alicja Adwent tym razem mogła połączyć się jedynie zdalnie ze Strasburga. Tradycyjnie na uroczystości do Niepokalanowa przybyli goście z całej Polski. Wśród nich poseł Dominika Chorosińska, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, Bractwa Kurkowego, fundacji, stowarzyszeń.


Dr Filip Adwent urodził się w 1955 roku w Strasburgu, w rodzinie o polskich korzeniach. We Francji ukończył medycynę. Był znakomitym lekarzem. W czasach komunizmu organizował pomoc medyczną dla polskich szpitali. W 1996 roku opuścił zamożną Francję, a w niej swoją bezpieczną przyszłość i zamieszkał w Polsce, którą ukochał. Czuł się Polakiem. W 2004r. został posłem do Parlamentu Europejskiego, gdzie z odwagą bronił polskich spraw, życia nienarodzonych i przestrzegał przed zagrożeniami jakże aktualnymi dziś.


W organizację uroczystości jak zawsze włączyło się wiele osób. Dziękuję za każdą pomoc. Szczególne podziękowania składam ojcom franciszkanom na czele z o. Janem Krzysztofem Oniszczukiem dyrektorem Wydawnictwa Niepokalanów, Michałowi Orlińskiemu, Pawłowi Stobnickiemu oraz Tomaszowi Czaplińskiemu.Comments


bottom of page