top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

W drodze do niepodległości

We wtorek 11 września miałem zaszczyt otworzyć wyjątkową wystawę „W drodze do niepodległości”, która opowiada o ludziach, którzy sto lat temu wywalczyli dla Polski wolność. Wystawę można oglądać do piątku 14 września w moim dawnym Liceum Ogólnokształcącym im. F. Chopina ZSO Chopin przy ul. 15 Sierpnia w Sochaczewie. Wystawa powstała dzięki współpracy MEN, Ministerstwa Kultury i spółek Skarbu Państwa i jest częścią programu Niepodległa. Cieszę się, że sochaczewska szkoła znalazła się w gronie 200 szkół z całej Polski, do których wystawa trafia. Dziękuję staroście Jolanta Gonta, burmistrzowi Piotr Osiecki i dyrektorowi LO Dariuszowi Miłkowskiemu za współpracę w tym przedsięwzięciu.

Szkoły powiatu żyrardowskiego także włączyły się w organizację okolicznościowej wystawy przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W drodze do niepodległości”. Od 17 września do 5października zapraszamy do odwiedzenia Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie, Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej oraz Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie.

Ten ogólnopolski projekt ma na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewidziany jest cykl wystaw ilustrujących wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, pakiet edukacyjny „Plecak sztubaka – pokolenie Niepodległej”, plansze edukacyjne prezentujące sylwetki wybitnych Polaków tamtego okresu, strona www.dlaniepodleglej.pl, zawierająca materiały merytoryczne, konkursy wiedzy dla uczniów. Mobilna wystawa „W drodze do niepodległości” koordynowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Do końca 2018 r. będzie ją można zobaczyć jeszcze w około 200 szkołach. W tym gronie znalazły się trzy szkoły prowadzone przez powiat żyrardowski.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi wystawy w Mszczonowie będzie odsłonięcie 18 września 2018 r. o godzinie 17.00 muralu historycznego upamiętniającego Bitwę Mszczonowską. Mural jest projektem koordynowanym i finansowanym przez Wspólnotę Żyrardowa oraz Burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka. Inicjatorem i koordynatorem akcji malowania murali historycznych jest poseł Maciej Małecki. Przypomnijmy, że podobne dzieła powstały już w Sochaczewie, Gostyninie i Błoniu.

Gdzie i kiedy można obejrzeć wystawę:

LO w Sochaczewie - 11.09. - 14.09., wernisaż 11.09..2018 r. godz. 11.00


LO w Mszczonowie – 17.09. – 21.09., wernisaż 18.09.2018 r. godz. 15.00

LO w Puszczy Mariańskiej – 24.09. – 28.09., wernisaż 25.09.2018 r. godz. 10.30

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie – 01.10. – 05.10., wernisaż 02.10.2018 r. godz. 11.00

Wernisażom będą towarzyszyły prelekcje. Na wystawy zapraszają poseł Maciej Małecki, starosta Wojciech Szustakiewicz, dyrektor LO w Puszczy Mariańskiej Urszula Matusiak, dyrektor LO w Mszczonowie Mariola Mońko, dyrektor ZS Nr 2 w Żyrardowie Jolanta Walczak.

Opmerkingen


bottom of page