top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Strzał w tył głowy – tak komunistyczni oprawcy mordowali polskich bohaterów. Tak 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie zginął płk. Łukasz Ciepliński, bohater Bitwy Nad Bzurą, żołnierz podziemia, członek AK, a potem organizacji Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, który nie pogodził z niemiecką okupacją, a potem z oddaniem Polski pod sowiecki but.

Od 2011 roku, z inicjatywy prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano nieprzypadkową – to dzień zamordowania płk Cieplińskiego.

W niedzielę, wspólnie z członkami Muzealnej Grupy Historycznej im. II batalionu 18pp., jej szefem Jakubem Wojewodą złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym w miejscu, w którym płk Łukasz Ciepliński „Pług” 17.09.1939 zniszczył niemieckie czołgi.

Samodzielnie, strzelając na wprost, wyeliminował co najmniej sześć czołgów i dwa wozy dowodzenia. Generał Kutrzeba odpiął z munduru własny Order Virtuti Militari i odznaczył nim Cieplińskiego, awansując go na porucznika.

W Witkowicach byli z nami samorządowcy Ziemi Sochaczewskiej: Bożena Samson, Sławomir Makowski, Selena Majcher, Piotr Pętlak, Anna Szymańska. Asystę zapewnili żołnierze 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Obrony Rakietowej. Wszystkim bardzo dziękuję.

Pamiętamy i będziemy pamiętać. Cześć i chwała Bohaterom walki o wolną, niezależną i niezawisłą najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską.Comments


bottom of page