Szukaj
  • Maciej Małecki

W sobotę w Niepokalanowie XI rocznica śmierci dra F. Adwenta

W najbliższą sobotę 11 czerwca o g. 11.00 w Niepokalanowie odbędą się obchody XI rocznicy śmierci śp. europosła dra Filipa Adwenta, jego rodziców Jeanne i Stanisława oraz córki Marii.


Filip Adwent był wybitnym lekarzem, gorliwym patriotą a od 2004 roku polskim europosłem, który zmarł 26 czerwca 2005r. po niewyjaśnionym do dziś wypadku samochodowym pod Grójcem. Samochód, którym jechał wraz z rodzicami i córką został zmiażdżony przez tira, który z nieznanych przyczyn zmienił pas ruchu i czołowo uderzył w auto Adwentów. W tej sprawie jest wiele niejasności.


W czerwcu każdego roku w Niepokalanowie spotykają się rodzina, przyjaciele, znajomi i ludzie, którym bliskie były wartości, którymi żył dr Filip Adwent. Organizatorem obchodów jest poseł Maciej Małecki. W tym roku Mszy św. w intencji F. Adwenta, jego rodziców i córki będzie przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski, homilię wygłosi salezjanin ks. dr Kazimierz Kurek. Po Mszy świętej odbędzie się spotkanie wspomnieniowe uświetnione występem artystów scen warszawskich i łódzkich. W uroczystościach wezmą wdowa dr Alicja Adwent oraz dzieci Helena i Aleksy.


Filip Adwent urodził się w 1955r. w Strasburgu w rodzinie o polskich korzeniach. We Francji ukończył medycynę, szybko zdobył uznanie jako wybitny specjalista. Był osobistym lekarzem Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie pielgrzymki papieża do Francji. W czasie niewoli komunistycznej organizował pomoc dla polskich szpitali. To m.in. dzięki niemu z Francji do Polski ruszały transporty z lekarstwami i sprzętem medycznym. W domu Adwentów w Strasburgu gościnę znajdowali lekarze i pielęgniarki, którym pomagał w zdobywaniu staży we francuskich szpitalach.


Kochał Polskę, jego pamiętniki są pełne tęsknoty za Ojczyzną. W 1996 roku zostawił Francję i wraz z rodziną przyjechał do Polski. Zamieszkali w Grodzisku Maz., a Filip Adwent od razu włączył się w życie społeczne kraju. W 2004 roku został posłem do Parlamentu Europejskiego. Odważnie bronił polskich spraw na arenie międzynarodowej. Szczególnie angażował się w obronę polskiej ziemi, rodziny i obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.