top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci

Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Bogusław Nietrzebka zapraszają na powiatowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Cykl wydarzeń rozpocznie wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji”, który tym razem odbędzie się 1 marca o godzinie 10.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.


W tym roku organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych mieszkańcach powiatu żyrardowskiego. Od kilku tygodni dzieci w wieku od 4 do 10 lat mogą składać do Muzeum prace plastyczne w konkursie „Kocham Cię, Polsko”. Na laureatów czekają niezwykle atrakcyjne nagrody. Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się internetowy konkurs „W sieci wiedzy”. Tu jednak trzeba wykazać się głęboką wiedzą historyczną. Warto śledzić fanpage Muzeum Mazowsza Zachodniego, bowiem wysiłek uczestników będzie sowicie wynagrodzony. Dla najbogatszych wiedzą, najszybszych i najsprytniejszych ufundowane są wydawnictwa książkowe i albumowe.


Muzeum Mazowsza Zachodniego przygotowało także wykłady i spotkania z historykami. I tak 1 marca o „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji” mówił będzie Bogusław Nietrzebka, 9 marca prelekcję o antykomunistycznym podziemiu zbrojnym po 1944 r. wygłosi Leszek Żebrowski, 10 marca zaś Kajetan Rajski opowie o losach rodzin Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL.


Dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli zostały przygotowane specjalne lekcje historyczne, które poprowadzą pracownicy Muzeum. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jestem dumny, że obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Muzeum objąłem patronatem. 


Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page