top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Satelitarny teleport

Należąca do Skarbu Państwa spółka EXATEL S.A. otworzyła we wtorek w Warszawie tzw. teleport satelitarny. Jego budowa to olbrzymi krok w kierunku zapewnienia Polsce suwerenności w zakresie dostaw usług satelitarnych dla instytucji publicznych i wojska, a także budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.


EXATEL, który nadzoruję w MAP to doświadczony i ceniony na świecie oraz w Polsce operator telekomunikacyjny. Z jego satelitarnych łączy korzysta choćby łączność OST112, System Rejestrów Państwowych, Centralna Ewidencja pojazdów CEPiK, Sejm, KPRM, MON. W obszarze firm komercyjnych m.in. brytyjski BT (British Telecom), amerykański AT&T czy Verizon.


Budowa teleportu to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie środkowo-wschodniej kontrolowane przez spółkę należącą do państwa. Wpisuje się tym samym w plan budowy suwerenności cybernetycznej państwa polskiego.


Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w takich przedsięwzięciach. Obecność Polski w przestrzeni kosmicznej jest bardzo ważna zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i rozwoju przemysłu czy usług publicznych.

I niech nikt nie myśli, że to projekt, który nie dotyczy „zwykłych” ludzi. Z usług przemysłu kosmicznego korzysta dziś choćby polskie rolnictwo, za pomocą satelitów monitorowany jest poziom wód, wilgotność, prowadzi się zarządzanie kryzysowe. To strategicznie ważne, by te usługi były w polskich rękach.Comments


bottom of page