top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

Wizjonerzy i Geniusze w Sejmie

Puszczańskie Liceum nie od dziś zaskakuje organizacją nietuzinkowych wydarzeń, które wpisując się do kalendarza imprez promocyjnych tworzą kulturowy krajobraz całego powiatu żyrardowskiego. W tym roku jednak dyrektor LO Urszula Matusiak przekracza granice powiatu i wraz z nauczycielami oraz uczniami wyrusza zdobywać warszawskie salony. Postacią patrona puszczańskiego Liceum, genialnego artysty i wynalazcy Czesława Tańskiego w sposób szczególny zainteresowali się Marek Kuchciński Marszałek Sejmu oraz Maciej Małecki przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa . Efektem podjętej współpracy jest organizacja w Sejmie RP wystawy „Wizjonerzy i Geniusze” poświęconej Czesławowi i Tadeuszowi Tańskim, której wernisaż odbędzie się 16 maja 2019 r. o godz. 11.00 w budynku F Sejmu.


Czesław Tański - postać nieco zapomniana i szerzej mało znana, ale wśród ludzi związanych z lotnictwem osoba spowita legendą, żeby nie powiedzieć postać kultowa. Polski Ikar, Leonardo da Vinci XXI wieku, artysta-malarz, konstruktor amator statków powietrznych. Był pierwszym Polakiem, który latał na maszynie cięższej od powietrza i pierwszym szybownikiem, który wzbił się w powietrze na konstrukcji własnego autorstwa. To był niewątpliwie wielki sukces i rekord Tańskiego – pierwsze w Polsce wzniesienie się w powietrze z terenu płaskiego. Tadeusz Tański – syn, genialny inżynier, indywidualista, wynalazca światowego formatu, konstruktor pierwszego polskiego samochodu osobowego CWST-1 i CWST-4 oraz samochodu pancernego FT-B. Tak w telegraficznym skrócie można przedstawić bohaterów wystawy, jednak to tylko suche fakty. Życie Tańskich to przykład na to, że warto mieć marzenia, że należy dążyć do ich spełnienia. Cóż byłoby warte życie bez marzeń? Można powiedzieć, że Czesław Tański przypiął Polakom skrzydła, a jego syn Tadeusz włożył pierwiastek geniuszu w polską motoryzację. A przecież wszystko zaczęło się od marzeń, które nadają kształt dążeniom i są energią do działania. Spadkobiercami tych marzeń są uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej.


W listopadzie 2016 roku Liceum podpisało umowę patronacką z narodowym przewoźnikiem PLL LOT. Powiatowa szkoła jako placówka rozwojowa i nowocześnie zarządzana została zarekomendowana przez Macieja Małeckiego ówczesnego sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu. Rozpoczęcie współpracy z LOT’em to dla powiatu żyrardowskiego i szkoły ogromny prestiż. Z jednej strony marka narodowego przewoźnika nobilituje, przyciąga jak magnez i cały czas kryje za sobą aurę prestiżu. Z drugiej zaś stawia przed dyrekcją szkoły, nauczycielami i uczniami poważne wyzwanie. Od września 2017 roku ruszyła klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. Rok później 16 listopada 2018 r puszczańska szkoła otrzymała najwyższe polskie odznaczenie szybowcowe – Medal Czesława Tańskiego. Jest to ogromne wyróżnienie i pierwszy w historii Medal Tańskiego dla placówki edukacyjnej. Nic zaskakującego, wszak placówka od lat popularyzuje wśród młodzieży historię polskiego szybownictwa, którego prekursorem był właśnie patron szkoły Czesław Tański.


Teraz piękne życiorysy wizjonerów z Puszczy Mariańskiej pozna cała Polska. Wystawa będzie prezentowana w Sejmie od 16 maja przez dwa tygodnie. Do obejrzenia wystawy zapraszają organizatorzy Maciej Małecki Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, dr Jan Tarczyński Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, Urszula Matusiak Dyrektor LO w Puszczy Mariańskiej. Partnerami przedsięwzięcia są Beata Sznajder Starosta Żyrardowski oraz Michał Staniak Wójt Gminy Puszcza Mariańska. Samorządy wsparły przedsięwzięcie także finansowo.
Comments


bottom of page