top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMaciej Małecki

XIV Rocznica śmierci dra Filipa Adwenta

W sobotę 15 czerwca 2019 roku w Niepokalanowie odbędą się ogólnopolskie obchody XIV ROCZNICY TRAGICZNEJ ŚMIERCI dra FILIPA ADWENTA, Jego rodziców Jeanne i Stanisława oraz córki Marii. W obchodach uczestniczyć będą wdowa Alicja Adwent, córka Helena i syn Aleksy. Stańmy przed Ołtarzem Pańskim i dajmy wyraz naszej pamięci o oddanym Bogu, Polsce i bliźnim życiu Filipa Adwenta. Osoby, które nie mogą przybyć do Niepokalanowa, prosimy o duchową łączność w modlitwie.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą św. W Niepokalanowie pod przewodnictwem o. Rafała A. Ściborowskiego.

Doktor Filip Adwent był wybitnym lekarzem. Urodził się w Strasburgu w rodzinie o polskich korzeniach. We Francji ukończył medycynę. Znakomicie zarabiał, kariera stała przed nim otworem.

Doktor Filip Adwent jest przykładem wielkiego patrioty, który niezależnie od tego gdzie mieszkał zawsze pracował dla Polski. Miłość do Ojczyzny wyrażał konkretnymi czynami: na przykład organizując transporty leków i sprzętu medycznego dla polskich szpitali. W ponurym czasie komunizmu była to pomoc nieoceniona. Śmiem twierdzić, że dzięki doktorowi Adwentowi polscy lekarze mogli uratować niejedno ludzkie życie.

Dom rodziny Adwentów w Strasburgu był zawsze otwarty dla polskich lekarzy i pielęgniarek, których zapraszał na staże do Strasburga. Siłę do pracy dla Polski czerpał z wiary w Boga i nigdy tego nie ukrywał. W czasie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Francji dr Adwent był odpowiedzialny za zdrowie Papieża Polaka.

W 1996 roku zostawił Francję i wraz z rodziną przyjechał do Polski. Zamieszkali w Grodzisku Mazowieckim. Od razu włączył się w życie społeczne. W 2004 roku został posłem do Parlamentu Europejskiego. Odważnie bronił polskich spraw na arenie międzynarodowej. Szczególnie angażował się w obronę polskiej ziemi, rodziny i obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Filip Adwent zmarł 26 czerwca 2005 r. po niewyjaśnionym wypadku samochodowym pod Grójcem, gdzie nadjeżdżający z przeciwka nagle zmienił pas ruchu i zmiażdżył samochód z Filipem Adwentem, jego rodzicami i córką. Wszyscy zginęli.

Comments


bottom of page